0 850 307 4 365 | S.S.S

Ana SayfaBlogKuryeMoto Kurye Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Moto Kurye Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Moto Kurye Sisteminin Faydaları

Moto kurye sisteminin faydaları görüldükçe kullanım oranı da sürekli artıyor. Bir kez moto kurye hizmeti alan pek çok kişi sürekli kullanmaya başlıyor. Hatta firmalar moto kuryeler ile anlaşarak işlerinin bir parçası haline getiriyor. Peki bunu neden yapıyorlar? Moto kurye kullanmanın ne avantajı oluyor? Moto kuryeler ticaret hayatının neresindeler? Şimdi bu sorulara cevap bulmaya çalışalım.

Moto kuryeler işin içinde hiç yokmuş gibi görünseler de ticaret hayatında önemli bir yere sahipler. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi ticaretin yoğun olduğu yerlerde fazlasıyla etkileri var. Acil ihtiyaçlarda veya günlük rutin işlerde iş akışının sürekliliğini sağlıyorlar.

Moto kurye ile hızlı ulaşım

İlk olarak moto kuryenin iş hayatına kattığı hızdan bahsedelim. Büyük bir şehirde yaşıyorsanız trafik hayatın bir gerçeği. İstanbul için ise trafik bam başka bir boyuta ulaşmış durumda. Böyle bir durumda otomobille 5 dakikalık yollar bile saatlerce sürüyor. Toplu taşıma kullanalım desek otobüslerde aynı trafiğin içindeler. Metronun da şehrin her yerine gitmediğini düşünürsek geriye sadece motosikletler kalıyor. Üstelik toplu taşıma aracında her şeyi taşımak da mümkün değil. Motosikletle ise en yoğun trafikte dahi kolayca ulaşım sağlanıyor. Hem de çok ağır veya büyük olmadığı sürece dilediğini ürünü taşımak da mümkün.

Karşılaştığımız birkaç olaydan örnek verelim ve birazda empati yapalım. İşe yerine gittiğinizde şirket arabanızın anahtarını evde unuttuğunuzu fark ettiniz. İş yerine gelmeniz iki saat sürmüş. Eve gidip anahtarı alıp tekrar dönmek en az ise üç dört saat. Gün çoktan bitmiş oluyor ve o günkü işleriniz ciddi oranda aksıyor. Bir moto kurye kullandığınızda ise dakikalar içinde anahtar size ulaşıyor ve işlerinize devam edebiliyorsunuz.

Başka bir örnek daha verelim. İstanbul’u bilenler bilir. Gebze İzmit’in bir ilçesi ve neredeyse İstanbul ile birleşmiş durumda. Bir makineniz arza yaptı ve yedek parça ihtiyacınız var. Avcılar’dan(İstanbul’un diğer ucu, yaklaşık 100km bir mesafeden bahsediyoruz) parça gelmesi gerekiyor. Bunu kendi aracınızla yapmak istediğinizde sabahın köründe yola çıksanız belki akşam üzeri dönebilirsiniz. Çalışamadığınız sürenin size vereceği kaybı düşünün. İstanbul moto kurye hizmetiyle ise trafiğe takılmadan birkaç saat içerisinde parça size ulaşır. Böylece işlerinize devam edebilirsiniz.

Son bir örnek daha verelim. Müşterinizden bir sipariş aldınız ve ürün elinizde mevcut. Kargo ile iki gün sürecek teslimatı motosikletli kuryeler ile dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. Böylece müşteri memnuniyetini en üst seviye çıkarabilirsiniz.

Paketin güvenliği de en az hızı kadar önemli?

Moto kuryelerin ticarete kattığı bir diğer önemli etki ise güvenli teslimat. Evrak, paket veya yiyecek her ne olursa olsun sağ salim yerine ulaşması önemli. Gönderi zarar gördükten veya kaybolduktan sonra aslında yapılan işin hiç bir önemi kalmıyor. Bu durumu özellikle kargo veya nakliye ile karşılaştırmak lazım. Kargo veya nakliye firmaları genellikle tüm ürünleri aynı araçla taşıyor. Gün boyunca biriktirilen paketler akşam bir araca yüklenerek taşıması gerçekleştiriliyor. Haliyle bu durumda bazı riskleri yanında getiriyor. Özellikle kırılgan veya hassas paketlerin zarar görme riski artıyor. Aynı şekilde küçük paketler de bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor. Çok sayıda paketin olması nadiren de olsa ürünlerin kaybolmasına neden oluyor. Kaybolmasa bile özellikle küçük paketler veya evraklar şubelerde unutulup teslimatı gecikebiliyor.

Gelelim moto kuryeye. Moto kuryelerde yapısı gereği zaten çok fazla ürünü bir arada taşımak mümkün değil. Çok büyük veya ağır ürünlerin de taşınması mümkün değil. Bu yüzden ürünlerin zarar görme riski neredeyse yok diyebileceğimiz kadar az. Taşınan paket sayısı da sınırlı olduğu için kaybolma riski bir o kadar düşük. Üstelik paketi teslim ederken kurye paketin içeriği hakkında bilgilendirildiğinde taşıma çok daha güvenli oluyor.

Yine daha önce karşılaştığımız bir kaç örnek ile durumu açıklayalım. Bir butikten kıyafet aldınız ütülediler ve hazırladılar. Bu ürünün kargo ile ütüsü bozulmadan teslim edilme ihtimali yok. Motorlu kurye ile ise bu son derece kolay ve basit. Moto kurye başka gönderi almadan butiğe gidip ürünü alır ve ütüsü dahi bozulmadan getirir. Yeter ki ürün doğru ve uygun şekilde paketlensin.

Müşterileriniz için özenle hazırladığınız süs eşyaları. Son derece dikkatli şekilde paketlediniz. Ayrıca paket üzerine de not düştünüz. Buna rağmen zarar gören ürünler mutlaka oluyor. Ürününüz zarar gördüğü gibi müşterilerinize mahcup oluyorsunuz. Üstelik kırılan parçanın yenisini gönderirken de ayrıca kargo ücreti ödemek gerekiyor. Özellikle şehir içi veya yakın şehirlere yapılan teslimatları için ise moto kurye harika bir alternatif. Böylece teslimatları çok daha güvenli şekilde yapmak mümkün.

Moto kurye kullanmak ekonomik olarak karlıdır

Moto kurye sisteminin faydaları arasındaki bir diğer özellik ise ekonomik olmasıdır. Elbette moto kurye hizmetinin bir ücreti veya bir hizmet bedeli var. Burada belki de en önemli soru aldığımız hizmet için bir ücret ödüyoruz ama değiyor mu? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Ödediğimiz ücrete bir de şöyle bakın. Moto kurye kullanmadığımızda pek çok işi kendimiz yapmamız gerekiyor. Bu çoğu zaman iş gücü ve zaman kaybına neden oluyor.

Örneğin bozulan bir makine parçasının geç geldiğinde oluşturacağı iş gücü kaybı. Evde unutulan bir cüzdan yüzünden yapılamayan ödemelerin neden olacağı sorunlar. Zamanında yetişmeyen bir evrak yüzünden aksayan işler. Geç yapılan teslimatlar, kargoda zarar gören ürünler ve kaybedilen müşteriler.

Kısacası moto kurye kullandığımızda aldığınız hizmet genellikle çok daha karlı oluyor. Saatlerce süren işlemler dakikalar içinde halledilebiliyor. Böylece pek çok yönden de ekonomik kayıpların önüne geçiliyor.