0 850 307 4 365 | S.S.S

Ana SayfaBlogKuryeMoto kurye mi? Kargo mu?

Moto kurye mi? Kargo mu?

Moto Kurye mi? Kargo mu?

Moto kurye mi? Kargo mu? sorusu paket gönderirken hepimizin aklına gelmiştir. Bu iki sistem arasındaki farklar nelerdir? Birbirine göre avantajları nelerdir? Öncelikle standart kargo dağıtımı ile moto kurye sistemi arasındaki farklara bakalım. Çalışma sistemlerini inceleyelim.

Kargo ile moto kurye arasında ne fark var?

Aslında iki dağıtım şeklinin çalışma sistemleri oldukça farklı. Standart kargo sistemleri şube, dağıtım merkezleri ve dağıtım araçları kullanarak işlemlerini yürütür. Bir kargo gönderdiğinizde paketiniz kargo şubesinde işleme alınır. Gün boyunca toplanan paketler akşam bir araca yüklenerek dağıtım merkezine gönderilmektedir. Teslimat adresine gönderi bir veya birkaç kez dağıtım merkezine uğrar. Son dağıtım merkezinde işlenen gönderi ise teslimat şubesine iletilmektedir. Teslimat şubesinde indirilen gönderi ise dağıtım araçları ile teslimat adreslerine ulaştırılmaktadır.

Moto kurye sisteminin ise çalışması biraz daha farklı. Aslında kargolarda olduğu gibi pek çok moto kuryenin de şubesi vardır. Fakat moto kurye teslimatlarında dağıtım merkezi yoktur. Şubeler ise genellikle koordinasyonu sağlamak için faaliyet gösterir. Moto kurye hizmetinde çıkış adresinden alınan gönderi aynı genellikle aynı araçla teslimat adresine ulaştırılmaktadır. Nadiren yoğunluk kaynaklı veya zorunlu hallerden dolayı araç değişikliği yapılmaktadır. Moto kurye şubelerinin veya çağrı merkezleri ise kuryeler ile müşteriler arasındaki koordinasyonu sağlar.

Hangisi daha avantajlı?

Moto kurye ile kargo arasında ciddi fark var. Aslında gönderi yaparken ihtiyaçları doğru tespit etmek daha önemli. İhtiyacınıza uygun yöntemi kullanırsanız sorunsuz hizmet alabilirsiniz. Örneğin çok acil bir gönderi yapmanız gerekiyor. Bu durumda ister şehir içi ister şehir dışı olsun moto kurye daha avantajlı. Çünkü kargo ile iki sokak öteye dahi gönderim yapsanız prosedür değişmiyor. Şubeden alınan gönderi dağıtım merkezine oradan teslimat şubesine gönderiliyor. Haliyle en yakın mesafeye dahi teslimat en az bir gün sürüyor. Moto kuryede sizden alınan gönderi direk olarak adresine ulaştırılıyor. Böylece teslimatlar çok daha kısa sürede yapılabiliyor.

Acil olmayan ve çok uzak mesafelere yapılan gönderimlerde ise kargo daha avantajlı. Çünkü büyük araçlar ile çok sayıda paket aynı anda taşınabiliyor. Böylece maliyet azalıyor ve uygun fiyatlar ile taşıma sağlanabiliyor.

Yine özellikle büyük ve ağır paketlerin taşınmasında da kargolar tercih ediliyor. Bunun en önemli nedeni moto kurye ile ağır veya büyük gönderilerin taşınamıyor olması. Kurye firmaları bu durumlarda arabalı kurye hizmeti veriyor. Özellikle kısa mesafeli ve acil teslimatlar arabalı kuryeler kullanılarak yapılıyor. Böylece gönderi araçtan indirilmeden kolayca adresine ulaşıyor.

Moto kuryenin avantajlı olduğu bir diğer konu ise gönderi güvenliği. Aynı araçta az sayıda paket taşındığı için gönderinin zarar görme riski neredeyse yok. Yine gönderinin sadece araçtan indirilip bindirilmesi de güvenliği artıran bir başka etken. Tabi bu noktada çalıştığımız kurye de oldukça önemli. Özellikle İstanbul genelinde çok sayıda kontrolsüz moto kurye hizmeti veren kişi var. Gönderimlerin bilindik ve güvenilir firmalar yapılması gerekiyor.

Moto kuryeyi avantajlı kılan bir diğer durum ise mesai saati kavramı. Çünkü kargolardan mesai saatleri dışında hizmet almak mümkün değil. Mesai saati dışında veya pazar günleri dağıtım ve teslimat yapılmıyor. Moto kuryeler ise genellikle 7/24 hizmet veriyor. Özellikle çok acil kurye ihtiyaçları için gecenin bir saati dahi nöbetçi moto kuryeye ulaşmak mümkün.

Moto kurye mi, Kargo mu tercih etmeliyim?

Aslında Moto kurye ile kargo arasında çokça fark sayılabilmektedir. Tercih yaparken özellikle ihtiyacınıza uygun olan hizmeti tercih etmek sizin için en doğru seçim olacaktır. Teslimat süresi, kırılma ihtimali, ücret gibi konular dikkate alınarak tercih yapılmalıdır. Uzak mesafeye gitmesi gereken paket için ihtiyaç yoksa moto kurye ile göndermek yanlış bir seçimdir. Aynı şekilde bir bozulması muhtemel bir gıda ürününü de kargo ile göndermek mantıklı değildir. Bize göre doğru olan gönderiye uygun aracı tercih etmektir.